A cikk a Rubikon folyóirat 1992/3-as számában jelent meg. A szerző a Néprajzi Múzeum fotótárában dolgozott és nagyszerű bajuszos portrékkal illusztrálta írását.
Nagy Háború szerkesztőségének cikke nyomán
1915 augusztusában különös jelenségre lett figyelmes Fritz Adolf, a pécsi 19/IV. népfelkelő zászlóalj parancsnoka: katonái egy részének az egyik éjjel eltűnt a bajusza! A viccesnek tűnő eset a 2. isonzói csatát felfokozott idegállapotban átélő parancsnokok részére egyáltalán nem volt az, sőt mi több felettébb gyanúsnak bizonyult és komoly vizsgálatot vont maga után…
A következő dalt, melyet akár a fenti huszár is ismerhetett Zay Orsolya gyűjtötte 2012 júliusában Gyimesfelsőlokon. Itt meg is hallgatható.
Mind azt mondják, hogy ne tartsak szeretőt,
Jön a muszka s ássa a temetőt,
Ásd meg muszka a jó édesanyádnak, apádnak,
Nem pedig egy szegény magyar katonának.
Horthy Miklós sétál az erdőben,
Megyen Sztálin, tanácsot kér tőle,
Állj meg Sztálin, adok én tanácsot, kalácsot,
Edd meg a sarlót meg a kalapácsot!
Adatközlő: Tankó Jánosné Gábor Eszter, Gyimesfelsőlok 2012. július.
További míves sisakok itt: http://oberon2005.livejournal.com/5998.html és itt: http://nektonemo.livejournal.com/2583797.html
Budapest Főváros Levéltára honlapjának "Fotómeséi" között látható többek között a következő csaknem 100 esztendeje készült felvétel (rákattintva nagyítható). Kéretik megszámlálni, hány bajuszos férfiarc látható a képen!
Mikszáth Kálmán: A demokrata című elbeszélésében a bajusz és a világnézet kapcsolatát mutatja be a május 28-án 102 éve meghalt kiváló bajuszviselő író, újságíró, országgyűlési képviselő.
„Kállay Ákost bizonyosan önök is ösmerték. Ő volt a legnagyobb demokrata a Házban, valamikor a szélsőbalhoz tartozván…, de hiába, minthogy a bajusza még nagyobb volt a demokrataságnál, a nagyobb megölte a kisebbet.”
„A nincs , az egy baj, a van, az pedig sok”, tanítja Berecz András jeles bajuszos mesemondónk. Így van ez természetesen a bajusszal is. Különösen ma, amikor hazánkban a bajuszápolás kellékei alig-alig szerezhetők be. Bajuszpedrő , e hajdan messze földön híres hungarikum előállításával tudomásunk szerint mindössze ketten kísérleteznek hivatásszerűen. A hagyományőrző huszárok között is elterjedt egy régi recept, mi szerint némi birkafaggyú, méhviasz és levendulaolaj megfelelő arányú elegyítésével lehet előállítani a bajuszt egész nap a kívánt formában tartó pedrőt. Bajuszkefét egyetlen ecset- és kefekészítő kínál, - 1001 Kefe Bt. - bajuszkötőért pedig egyenlőre külföldre kell utazni.
Az állod s az órod alja mezitelen,
A magyar pedig bajusz nélkül színtelen;
Szép az holmi asszony-természetü embernek,
De magyarnak kopasz óralj csupa piszok; mással öszve,
édes nemem! hogy kevernek?
Abban a nyírségi faluban - a keresztanyám falujában -, ahol a régi kalandos nyarakat töltöttem: lakott egy bizonyos Löki nevű falusi úriember, aki arról volt nevezetes, hogy nem akart kijönni a szobájából...
![]() |
150 éve , 1861. április 22-én született Tisza István Budapesten. Politikus, miniszter és két időszakban Magyarország miniszterelnöke volt. 1917. június 15. után, mint a debreceni huszárezred parancsnoka maga is a frontra ment. Négy merényletet kíséreltek meg ellene, 1918. október 31-én az egyébként vértelen „őszirózsás forradalom” napján lőtték agyon Budapesten. |