Tisztelt Honlap! Tisztelt Bajszos Urak!
A Kossuth Rádióban elhangzott riport kapcsán kerestem meg oldalukat, amelyet gyönyörködve olvasgattam végig.
Az egyik cikkben azon morfondírozik a szerző, hogy a "kackiás" melléknév vajon honnan származik. Engedjék meg, hogy megosszam önökkel az én értelmezésemet!
Ahogy a cikk címe is "cz"-vel írta (nagyon helyesen) a szót, a jelentése ebből az alakból már könnyen megfejthető. Ugyanis a XVIII-XIX. században a "cz" nem a ma használatos "C" hangot jelölte, hanem a mai "CS" hangot. Elég csak a cz-t tartalmazó családnevekre gondolni. Mint mondjuk pl. a "Kozicz", amely 200 évvel ezelőtt "kozics"-ként hangzott, ezzel felfedve a családnév délszláv eredetét.
Ha most a kackiást 200 évvel ezelőtti kiejtéssel ejtjük ki - kacskiás - máris megfejtettük a szót.
A Czuczor-Fogarasi féle A magyar nyelv értelmező szótára III. kötete
(http://budahazijudit.hu/magyar-szo/irasok-a-magyar-nyelvrl/184-a-czuczor-fogarasi-szotar-) több formáját is megadja a kifejezésnek, mindenhol a "kacs" szótőre (pl. kacskaringós), mint alapelemre visszafejtve a kifejezéseket.
Azaz, ezek szerint teljesen érthető a kackiás, amely annyit tesz, hogy: kacsszerűen csavarodó, kacshoz hasonló, [ezért:] bonyolult, rafinált - s ebből származik a további jelentés; azaz divatozós, piperkőc, elegánsan öltözködő, stb.
Tehát, a "kackiás" szavunk is - természetesen - magyar eredetű és gyönyörű emléke a magyar szépészetnek.
További sikeres magyar bajusz propagálást, s ezen keresztül a magyar hagyományok további hatékony ápolását és a Jóisten, a Magyarok Istene áldását kívánom Önöknek és munkájuknak!
Remélem, hogy ezt a magam eszközeivel segíthettem!
Tisztelettel:
Dr. Nagy Csaba Attila
Köszönjük szépen az értékes hozzászólást!